ادبیات 

ﺳﻪشنبه 24 مهر 1397, 12:40:00
ادب یا ادبیات عبارت است از آن‌گونه سخنانی که از حدّ سخنان عادی، برتر و والاتر بوده‌است و مردم، آن سخنان را در میان خود، ضبط و نقل کرده‌اند و از خواندن و شنیدن آن‌ها دگرگون گشته و احساس غم، شادی یا لذّت کرده‌اند. در باور همگانی ادبیات یک تیره یا ملت برای نمونه مجموعه متن‌هایی است که آثار ماندگار و برجسته پیشینیان آن تیره و ملت را تشکیل می‌دهند. یکی از طبقه‌بندی‌های مشهور و پرکاربرد متن‌های ادبی، طبقه‌بندی دوگانه‌ایست که بر اساس آن متن‌ها به دو گونهٔ اصلی شعر و نثر تقسیم می‌شوند. این طبقه‌بندی سنت دیرینه‌ای در سخن شناسی، زبان فارسی و ادبیات جهان دارد. سخنوران و فیلسوفان از دیرباز در پی پررنگ کردن خط ظریف میان این دو و ارایه تعریفی فراگیر و تمیزدهنده از شعر و نثربوده‌اند.
   بنا بر این تعاریف ادبیات انواع مختلف دارد
   ادبیات تعلیمی
  ادبیات غنایی
  ادبیات نمایشی
  ادبیات پایداری

ادبیات تعلیمی 

ﺳﻪشنبه 24 مهر 1397, 12:38:00

ادبیات تعلیمی به آن دسته از آثار ادبی اطلاق می‌شود که محتوای آنها آموزه‌های اخلاقی، اجتماعی یا علمی است و به هدفتعلیم و تربیت آفریده می‌شوند. تعلیم و تربیت همواره یکی از نخستین دغدغه‌های بشر بوده است و اصولاً رسالت پیامبران و نقش آن‌ها در زندگی انسان‌ها برای رسیدن به این هدف بوده است. به تدریج با پیدایش و تکامل ادبیات و تقسیم آن به انواع مختلف بسیاری از ادیبان بر آن شدند تا با درآمیختن ادب و آموزه‌های پرورشی راه را برای رسیدن به این امر هموار کنند و بدین ترتیب ادب تعلیمی شکل گرفت؛ بنابراین منظور از ادبیات تعلیمی ادبیاتی است که نیک‌بختی انسان را در بهبود منش اخلاقی او می‌داند و خود را متوجه پرورش قوای روحی و تعلیم اخلاقی انسان می‌کند.[۱]

ادبیات غنایی 

ﺳﻪشنبه 24 مهر 1397, 12:26:00

ادبیات غنایی در لغت به معنای آواز خوش، سرود و نغمه است و در اصطلاح به نثر یا شعری گفته می‌شود که بیان‌گر عواطف و احساسات شخصی شاعر باشد. در شعر فارسی ادبیات غنایی به صورت داستان، مرثیه، مناجات، شکایت و گلایه در قالب‌هایی چونغزل، مثنوی، رباعی و قصیده مطرح شده است. یکی از زمینه‌های مهم شعر غنایی بعد اجتماعی ان است برای مثال مناجات سنایی، حبسیهٔ مسعود سعد و غزل حافظ و طنز عبید زاکانی و مرثیه بهار، دارای پیام مهم اجتماعی هستند. در ادبیات فارسی چندین منظومهُ غنایی درخشان وجود دارد مانند ویس و رامین، خسرو و شیرین و لیلی و مجنون. موضوع اصلی این منظومه‌های داستانی بیان حالات و احساسات مربوط به وصال و فراق است.
ادبیات عرفانی ایران نیز در حوزهُ ادبیات غنایی جای دارد. در این عرصه نیز آثار بزرگی چون مرصادالعباد، اسرارالتوحید، مثنوی معنوی وکشف‌الاسرار به نظم و نثر آفریده شده‌اند.[۱]

  شعر غنایی در سه شکل کوتاه (رباعی و دوبیتی)، متوسط (غزل و قطعه) و بلند (مثنوی) جلوه می‌کند.  شکل اخیر بیشتر برای سرودن داستان‌های بلند عاشقانه به کار می‌رود.         یکی از شایع‌ترین گونه‌های شعر غنایی، داستان‌های عاشقانه است.    

ادبیات نمایشی 

ﺳﻪشنبه 24 مهر 1397, 12:24:00
ادبیات نمایشی گونه‌ای از ادبیات است که برای اجرا در صحنهٔ تئاتر یا مکان‌های دیگر تنظیم و نوشته شده باشد و نمایشنامه، فیلمنامه و تعزیه نامه و امثال اینها را در بر می‌گیرد.
در ایران اشکال کهن نمایش ریشه در مذهب داشت. کهن‌ترین آنها مراسمی بود که در آنها مغ‌ها سرودهای اوستا را همراه با رقص‌های دسته‌جمعی می‌خواندند. در ایران باستان نمایش واره‌هایی به مناسبت پیروزی‌ها و سوگواری‌ها بر پا می‌شد از آن جمله کین سیاوش که برای سوکواری کشته شدن وی هر سال در نواحی شمال شرقی ایران اجرا می‌شد و تا سدهٔ چهارم رایج بود، و نیز کین ایرج، مویه زال، آیین جمشید و گریستن مغان پس از این نمایش واره‌ها در دوره‌های مختلف اشکال گوناگون نمایش در ایران پدید آمد که از آن میان می‌توان به نمایش‌هایکوسه برنشین پیش از اسلام و سپس پرده بازی و میرنوروزی عمرکشان و انواع نمایش‌های سنتی مانند معرکه‌گیری، نقالی و روحوضی اشاره کرد که چون نمایش‌هایی عامیانه بود چندان نیازی به متن و نمایشنامهٔ مشخص نداشت. تنها گونهٔ نمایش‌های سنتی ایرانی که می‌توان نوشتاری برای آن جست تعزیه است. تعزیه که از زمان معزالدوله دیلمی به صورت دسته‌ها و مراسم سوکواری اجرا می‌شد تا اواخر دورهٔ صفویه به شکل نهایی و امروزی خود دست یافت.

ادبیات پایداری 

ﺳﻪشنبه 24 مهر 1397, 12:03:00
  ادبیات پایداری:
 انگاه که از ادبیات پایداری ومقاومت سخن به میان می آید منظور سروده ها ،نمایش نامه ها ،داستان های کوتاهوبلند ،قطعات 
ادبی،طنزها ،حسب حال ها ،خاطرات ،نامه ها،وهمه ی آثار است که در هنگام ستیز با دشمنان ازادی وآزادگی خلق می شود. درخشان ترین بخش ادبیات ملت ها یا ادبیات پایداری ومقاومت است یا پیوستگی وهمسایگی با این ادبیات دارد. بنا بر یافته های پژوهش مضامین زیر در ادبیات پایداری به چشم می خورد. شهادت ،فرهنگ عاشورا ،میهندوستی ،باورهای مذهبی نیروی محرکه ی دفاع مقدس ،نقش رهبر ی امام خمینی ،گریز از تجمل ودنیا طلبی،امید به آینده وفردایی بهتر ، سوگنامی شهیدان ،حضور فراگیر مردم در جبهه ها ، .....ادبیات پایداری زبانی ساده وروان وبدون پیچیدگی همراه با لحن حماسی همراه است.